Płać podatki w Gminie Pabianice
Kiedy rozliczasz podatek dochodowy zgodnie z miejscem zamieszkania, 38% jego wysokości trafia do gminy.
Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczne PIT-y powinny być składane w urzędzie skarbowym według miejsca zamieszkania podatników, a dokładnie – według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu grudnia. Meldunek nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia. A to oznacza, że osoba zameldowana na przykład w Łodzi, ale od połowy ubiegłego roku faktycznie zamieszkująca w Gminie Pabianice, powinna rozliczyć się z Urzędem Skarbowym w Pabianicach – właściwym dla miejsca zamieszkania.
Przepisy jedno, a praktyka drugie – wiele osób z różnych powodów składa PIT w miejscu zameldowania, a nie tam, gdzie rzeczywiście mieszka. Wielu mieszkańców Gminy Pabianice nie płaci podatku w miejscu faktycznego zamieszkania, a jednocześnie korzysta z infrastruktury i szeroko pojętych usług, które dofinansowuje ze swojego budżetu gmina. Płacąc podatek zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania mamy pewność, że część naszych pieniędzy wróci do nas w postaci inwestycji w najbliższym otoczeniu. Te inwestycje powstaną nie gdzieś w Polsce, ale obok naszego domu, pracy czy szkoły, do której chodzi nasze dziecko.
Zgodnie z ustawą o dochodach samorządu terytorialnego samorządy gmin, powiatów i województw mają swój udział we wpływach do budżetu państwa z tytułu podatku PIT.
Udział gmin w podatku dochodowym (PIT) wynosi 38%
Oznacza to, że taki procent podatku dochodowego mieszkańca danej gminy wpłynie do budżetu tej gminy – o ile ten mieszkaniec wpisze w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT jako miejsce swojego zamieszkania tą gminę i urząd skarbowy właściwy miejscowo dla danej gminy.
Jak zmienić urząd skarbowy?
Zmiana urzędu skarbowego jest bardzo prosta. W okresie rozliczeń podatkowych wystarczy podać w formularzu PIT adres zamieszkania na terenie gminy Pabianice oraz wskazać dane Urzędu Skarbowego w Pabianicach
W każdej chwili można wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów lub w każdym urzędzie skarbowym. Wypełnienie formularza jest proste – wystarczy podać imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego.