KGW w Rydzynach
Jak wynika z dokumentów, które są w naszym posiadaniu Koło Gospodyń Wiejskich w Rydzynach powstało w 1925r. Założycielką, a zarazem Przewodniczącą była żona miejscowego nadleśniczego Pani Jadwiga Dąbrowska. Po pięciu latach pracy na rzecz wsi organizacja kobiet opracowała statut, który został zatwierdzony przez Prezydium Centralnego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych w Warszawie w dniu 18 października 1930r. Od tej pory koło nosi nazwę „Koło Gospodyń Wiejskich w Rydzynach”. Pod dokumentem podpisy złożyły: Jadwiga Dąbrowska, Konstancja Dobrosówna i Maria Filipczyńska. Następnie 14 stycznia 1931r. Łódzki Urząd Wojewódzki zatwierdził statut stowarzyszenia „Koło Gospodyń Wiejskich” w Rydzynach, wpisał do rejestru Stowarzyszeń i Związków pod numerem 2606 i ogłosił ten fakt w Dzienniku Wojewódzkim. Pod dokumentem podpisał się Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego Pan W. Lutomski. Oryginał tego dokumentu jest w posiadaniu naszego Koła. Przekazały go nam w 1995r. (wraz ze zdjęciami) córki Pani Jadwigi Dąbrowskiej (założycielki Koła).
Koło miało na celu zrzeszenie gospodyń wiejskich dla prowadzenia pracy opartej na samopomocy społecznej, zawodowej. Podnoszenie kultury, oświaty i poziomu życia na wsi. Kobiety z Rydzyn bardzo dobrze wywiązały się z tego obowiązku organizując i biorąc udział w odczytach na tematy kulturalne, zdrowotne, żywienia i racjonalnego gospodarowania. Zorganizowały „Ochronkę” czyli przedszkole dla dzieci w okresie letnim. Prowadziły sklep. Organizowały uroczyste spotkania z okazji I komunii świętej rydzyńskich dzieci. O ich działalności, tak różnej i bardzo potrzebnej możemy przeczytać w protokołach z zebrań Koła, które zostały umieszczone w zachowanym przez nas oryginalnym zeszycie z 1938r. Ostatni wpis z tego okresu ma datę 1 stycznia 1939 roku.
KGW w Rydzynach ufundowało sztandar, na którym po jednej stronie na niebieskim tle umieszczony był wizerunek Matki Boskiej Łaskiej, a na drugiej stronie biały orzeł na czerwonym tle. Po obydwu stronach umieszczono napisy. Sztandar poświęcono 15 maja 1938 roku.
Intensywna działalność społeczno-kulturalna Koła została przerwana przez wybuch II wojny światowej. Kobiety przez pewien czas ukrywały swój sztandar. Dalsze losy sztandaru nie są znane. Działalność Koła została w tym momencie zawieszona. Po wojnie KGW wznowiło swoją działalność w 1956 r. Przewodniczącą została Pani Natalia Balcerzak. Działalność Koła skupiła się na podnoszeniu poziomu kultury w życiu wsi, zachowaniu tradycji narodowych i rodzinnych. Kiedy w 1956 roku wieś została zelektryfikowana życie kulturalne rozkwitło. Nastąpiła integracja z organizacjami działającymi na terenie naszej miejscowości. Organizowano z OSP i Kółkiem Rolniczym spotkania opłatkowe, spotkania z seniorami, a nawet organizowano przedstawienia w których aktorami byli członkowie miejscowego kółka teatralnego .
W kolejnych latach przewodniczącymi Koła były: Krystyna Tomaszewska, Lucyna Helbik, Grażyna Kirsz.
Obecnie przewodniczącą Koła jest Czesława Śpionek.
Corocznie z kołami z sąsiednich miejscowości organizowany jest rajd rowerowy, Dzień Matki, Dzień Kobiet – na które to imprezy zapraszamy nasze członkinie i seniorki. Pamiętamy o naszych zmarłych członkiniach. Bierzemy udział w organizowaniu uroczystości gminnych i powiatowych – Dożynki, Sobótki. Przez ponad 15 lat gościliśmy razem z druhami z OSP w Rydzynach uczestników Rajdu Mikołajkowego organizowanego przez PTTK w Pabianicach.
Z perspektywy czasu możemy śmiało powiedzieć, że na poprawę życia na wsi duży wpływ miały kobiety zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich. To one dzięki własnemu zaangażowaniu wpłynęły na poprawę życia kulturalnego w środowisku wiejskim, a także na zmianę wyglądu wsi np. biorąc udział w konkursach na najpiękniejszy ogród. Nasza wieś zmieniła oblicze, żyje się nam wygodniej – mamy oświetlone ulice, wodociąg, połączenie ze światem za pomocą telefonu i internetu, dzieci są dowożone do szkół autobusem. To wszystko było możliwe dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu organizacji działających na terenie wsi jak i pomocy ze strony Urzędu Gminy oraz Gminnej Rady Kobiet.
Przez te wszystkie lata - czyli przez 99 lat – współpracowałyśmy z OSP w Rydzynach i co najważniejsze ta współpraca przyniosła widoczne efekty.
Koło Gospodyń prowadzi kronikę. Pierwsze wpisy pochodzą z lat 1938/1939. Po reaktywacji Koła Gospodyń Wiejskich w Rydzynach kronikę prowadziła Pani Krystyna Tomaszewska. Obecnie kronikarkami są Elżbieta Wolniak i Czesława Śpionek. Kronika nasza brała udział w konkursach na „najpiękniejszą kronikę” i wygrywała te konkursy. Dzięki zapiskom i zdjęciom zamieszczonym w kronice pamiętamy o założycielkach Koła Gospodyń w Rydzynach i byłych członkiniach.
Obecnie do Koła należy 30 osób. Najstarsza Członkini – Jadwiga Jankowska – kończy w tym roku (2024) 100 lat. Jest o jeden rok starsza od Koła.
Źródło zdjęć: materiały własne Koła Gospodyń Wiejskich w Rydzynach