Zespół Pieśni i Tańca Bychlewianka
Zespół zaczynał od zera. W pierwszej kolejności do grupy dołączyły dziewczęta śpiewające piosenki ludowe, po pewnym czasie dołączyli chłopcy i wtedy powstały pierwsze układy taneczne. Pierwsze stroje były wypożyczone bądź wyciągnięte z kufrów po matkach i babciach. Za pieniądze zebrane przez KGW udało się kupić materiały i członkinie koła uszyły regionalne kostiumy, które stały się już docelowo własnością zespołu.
W roku 1978 powiększyło się grono tancerzy - została założona grupa dziecięca – przygotowawcza do tej reprezentacyjnej. Dwa lata później pracę w zespole rozpoczęła nowa choreograf – Zdzisława Kotulska Hofmokl.
Pierwszy wyjazd „Bychlewianki” został ufundowany przez Wydział Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi w 1979r. Nagroda za wieloletnią działalność zespołu obejmowała rejs promem „Gryf” po Bałtyku do Helsinek i z powrotem. Od tego czasu zespół odwiedził ponad 20 państw w całej Europie. Żywiołowe tańce i kolorowe stroje skradły serce publiczności na całym świecie. Swoimi występami zespół zachwycił: Austrię, Holandię, Jugosławię (dzisiejszą Serbię), NRD i RFN (dzisiejsze Niemcy), Finlandię, Turcję, Włochy, Belgię, Rumunię, Węgry, Bułgarię, Hiszpanię, Portugalię, Grecję, Albanię, Serbię, Litwę, Czechy, Francję.
Międzynarodowe Festiwale Folklorystyczne to nie tylko promowanie naszego polskiego folkloru, ale także ogrom wspaniałych, niezapomnianych przeżyć i zawierania wieloletnich przyjaźni. Do dziś trwają niektóre znajomości członków zespołu z rodzinami goszczącymi, np. w Holandii.
Obecnie zespół przyciąga osoby z całego powiatu pabianickiego. Liczy ponad 100 członków i cztery grupy wiekowe. Na zajęcia przychodzą przedszkolaki, jak i studenci. „Bychlewianka” jest otwarta na każdego, kto kocha folklor i ma zamiłowanie do tańca.
Garderoba zespołu liczy kilkanaście stroi, gromadzonych przez ostatnie 50 lat: krakowskie, lubelskie, łowickie, opoczyńskie, sieradzkie, góralskie, mieszczan żywieckich, rzeszowskie, spiskie, lachów sądeckich, śląskie i biłgorajskie.
W repertuarze znajdują się natomiast takie tańce jak: polonez, krakowiak, oberek, opoczno, Łowicz, sieradz, rzeszów, spisz, górali żywieckich, mieszczan żywieckich, lubelskie, śląskie. Zespół przygotowuje także nowe układy by zachwycić nimi swoją publiczność podczas kolejnych występów.
Obecnie funkcję kierownika i instruktora zespołu pełni Radosław Kierzek a instruktorem wokalnym i kierownikiem muzycznym jest Krzysztof Turała.
Siedzibą ZPiT „Bychlewianka” od zawsze jest Gminny Dom Kultury w Bychlewie (Bychlew 107b).
Źródła zdjęć: materiały własne Gminy Pabianice, Zespół Pieśni i Tańca Bychlewianka,
Wojtek Korpusik - Wuka, Excellentfilms, Kamil Pisarski