Gminna Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Górce Pabianickiej
Orkiestra w obecnej formie powstała w 1986r. Jednak korzenie muzykowania i działalności orkiestry w Górce Pabianickiej sięgają roku 1927 gdzie przy parafii św. Marcina powstało Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. W jego strukturach został założony między innymi : chór, teatrzyk, a także orkiestra dęta. Jej prowadzenie objął mieszkaniec Petrykoz, muzyk wojskowy Pan Józef Brykowski. Czas II Wojny Światowej przerywa pracę zespołu. Po zakończeniu wojny orkiestra wróciła do działalności ale przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Górce Pabianickiej, gdzie istniała do roku 1960.
W 1986 roku przy zaangażowaniu ówczesnych działaczy społecznych i politycznych nastąpiło odrodzenie zespołu, który w utworzonej wtedy formie pracuje do dzisiaj. Stworzono orkiestrę od podstaw poprzez pozyskanie środków, utworzeniem bazy lokalowej, zakupem instrumentów, książek, nut, umundurowania i wyposażenia, a kończąc na strukturze organizacyjnej orkiestry oraz zatrudnieniu dyrygenta i instruktorów.
Obecny zespół jest laureatem I miejsca w Przeglądzie Orkiestr Dętych Województwa Łódzkiego w latach 1995,1996,1997. Orkiestra wraz z innymi zespołami brała udział w ustanowieniu rekordu Guinessa w 1997 roku na placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie jako największa orkiestra świata. Kilkakrotnie brała udział w koncercie dla Wielkiego Polaka Jana Pawła II w Wadowicach. Zespół uczestniczył w pielgrzymce strażaków na Jasną Górę występując wraz z ponad 100 orkiestrami z całej Polski. Orkiestra w 2008 roku brała również udział w regionalnym przeglądzie Orkiestr Dętych w Ciechocinku. W 2009 roku zespół koncertował na Węgrzech w zaprzyjaźnionym mieście Kerepes. Orkiestra zajęła także I miejsce w Międzynarodowym Spotkaniu Orkiestr Dętych ,, Złoty Puzon’’ w 2010 roku. Orkiestra brała i nadal bierze udział w regionalnych przeglądach Orkiestr Dętych między innymi w Ciechocinku, Sieradzu, Katowicach, Łodzi. W 2016 roku orkiestra dzięki wsparciu władz Gminy oraz uprzejmości Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej Im. Leona Schillera w Łodzi nagrała swoją pierwszą płytę. Pierwszą – bo mamy nadzieję, że na tym nie poprzestanie Zespół czynnie uczestniczy w Świętach Narodowych, uroczystościach strażackich, kościelnych i świeckich na terenie gminy, powiatu, województwa, kraju oraz poza jego granicami.
Orkiestra obecnie liczy 45 członków z czego trzon stanowią młodzi muzycy w wieku 13-35 lat. Zespół to jedna wielka rodzina w przenośni, a także dosłownie. Grają w nim dziadkowie, mamy, ojcowie i ich dzieci, rodzeństwa, a także małżeństwo. Najstarszym czynnym muzykiem grającym również dzisiaj z Nami jest 87 letni Pan Antoni Keller, który jako 9 latek rozpoczynał naukę gry na instrumencie w powojennych strukturach zespołu, natomiast najmłodsi to niespełna 13 letni Aleksander Kraska i 14 letni Bartosz Małolepszy i Ignacy Olko.
Pierwszym dyrygentem w pierwszym roku reaktywacji zespołu był Pan Daniel Borowiecki. Kolejnym, aż do swojej śmierci w 1994 roku był Pan Mikołaj Krogulski. Obecnie orkiestrę prowadzi jej wychowanek - absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi Pan Robert Kraska, który od 29 lat jest jej dyrygentem. Drugim dyrygentem - instruktorem jest jego kolega ze studiów Pan Wojciech Skibiński.
Źródła zdjęć: materiały własne Gminy Pabianice, Gminnej Orkiestry Dętej, Gminnego Domu Kultury w Bylewie, Starostwa Powiatowego w Pabianicach, Okiem Fotoreportera