Problemy z dostępnością szczepionek do programu szczepień przeciw HPV

Z powodu braku dostępności na rynku szczepionek Gminny Ośrodek Zdrowia zmuszony jest przesunąć w czasie realizację Gminnego Programu Szczepień dziewczynek przeciwko rakowi szyjki macicy. Sytuacja ta związana jest z brakiem komponentów do szczepionek i leków.

W rozmowie z koordynatorem firmy MSD produkującej preferowaną szczepionkę – najnowszej generacji uzyskaliśmy informację, że nie zalecają aktualnie rozpoczynania żadnych programów szczepiennych, gdyż nie będą w stanie zapewnić odpowiedniej ilości preparatów.

Na bieżąco monitorujemy rynek farmaceutyczny, aby móc przystąpić do realizacji programu. Planowana dostępność szczepionek przewidziana jest na koniec roku 2019 lub początek roku 2020 – wg informacji od producenta.

W aptekach aktualnie co prawda mogą znajdować pojedyncze sztuki szczepionek, jednakże nie wystarczą do zabezpieczania odpowiedniej ich ilości niezbędnej w programie.

Accessibility Toolbar