Stanowisko Wójta Gminy w sprawie skierowania ruchu samochodów o DMC>12 t drogą krajową 71

2 lutego br. przedstawiony został projekt organizacji z ruchu zmierzający do ograniczenia ruchu samochodów o DMC > 12 t przez teren Miasta Łodzi w godz 6:00 – 20:00 zakładający skierowanie tych pojazdów objazdem od Rzgowa drogą krajową 71 przez Wolę Zaradzyńską, Pabianice a następnie miejscowości na terenie naszej Gminy; Szynkielew, Górkę Pabianicką, Świątniki i Porszewice w kierunku Zgierza.

Dk 71 jest drogą o standardzie jednego pasa ruchu w każdą stronę i w naszej ocenie nie jest w stanie przejąć choćby części tranzytu samochodów ciężarowych z łącznie sześciu pasów ruchu.

Gmina Pabianice wielokrotnie zwracała się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przebudowę wzmiankowanej drogi i budowę chodnika wzdłuż niej na odcinku od Szynkielewa w kierunku Konstantynowa Łódzkiego. Ostatnio Gmina Pabianice, na wniosek radnych, ponownie wystąpiła z taką prośbą. Nadal nie została udzielona odpowiedź w tej sprawie. Chodnika wzdłuż drogi krajowej nr 71 nie ma również w Pabianicach na ulicy Lutomierskiej, gdzie zlokalizowanych jest dużo firm (Conus, Comec, Paso Trading, Corin, MZK, Graffena, Goodman, Philips), zatrudniających łącznie kilkaset osób.

Mieszkańcy wsi i osiedli: Wola Zaradzyńska, Petrykozy Osiedle, Szynkielew, Górka Pabianicka, Świątniki i Porszewice, bezustannie skarżą się na wiele uciążliwości związanych z bliskością trasy nr 71 Rzgów – Zgierz oraz niebezpieczeństwo, jakie im zagraża. Na trasie tej notuje się rocznie wiele wypadków, w tym również śmiertelnych. Znacznie zwiększony ruch spowoduje podwyższenie zagrożenia dla bezpieczeństwa pieszych, w tym dzieci, dla których organizowany jest dowóz do szkół. Mieszkańcy muszą bowiem korzystać z wąskich poboczy znajdujących się wzdłuż drogi.

W związku z powyższym, działając w imieniu mieszkańców gminy Wójt Gminy opiniuje negatywnie przedstawiony projekt i wnosi o utrzymanie możliwości przejazdu w ciągu ulic: al. Włókniarzy – al. Jana Pawła II – trasa Górna.

Wystąpienie wspólne Wójta Gminy Pabianice, Prezydenta Miasta Pabianic oraz Wójta Gminy Ksawerów do Wojewody Łódzkiego z dnia 11.02.2015 r.

Stanowisko Wójta Gminy Pabianice

Wspólne stanowisko władz M.Pabianice, Gminy Pabianice i Gminy Ksawerów

Projekt organizacji ruchu dla ograniczenia ruchu samochodów o DMC > 12 t na terenie m. Łodzi. – informacja o objazdach

Projekt organizacji ruchu dla ograniczenia ruchu samochodów o DMC > 12 t na terenie m. Łodzi.

Projekt organizacji ruchu dla ograniczenia ruchu samochodów o DMC > 12 t na terenie m. Łodzi – plan orientacyjny

Accessibility Toolbar