Zapraszamy na odsłonięcie muralu

Serdecznie zapraszamy na uroczyste odsłonięcie muralu w dniu 3.10.2021 r. o godzinie 15:00 (Bychlew 50)

Harmonogram odsłonięcia:

1. Rozpoczęcie wydarzenia.
2. Hymn RP – Gminna Orkiestra Dęta z Górki Pabianickiej
3. Powitanie Gości i odsłonięcie muralu.
4. Wystąpienie władz i zaproszonych gości, przybliżenie historii bitwy powietrznej i postaci Jana Dzwonka oraz podziękowania.
5. Koncert Gminnej Orkiestry Dętej z Górki Pabianickiej.


OPIS:
Zadanie pn. Bohaterowie Wrześniowego Nieba-III/6 Dywizjon Myśliwski 1939 w formie muralu w Bychlewie dotyczy przybliżenia mieszkańcom Województwa Łódzkiego a w szczególności Powiatu Pabianickiego, ale również wszystkim osobom przejeżdżającym droga wojewódzką 485 w miejscowości Bychlew bitwę powietrzną która miała miejsce w dniu 2 września 1939 roku nad Pabianicami i polami Bychlewa. Bitwa ta rozegrała się pomiędzy myśliwcami Luftwaffe, a polskimi pilotami z III/6 (Lwowskiego) Dywizjonu Myśliwskiego wchodzącego w skład Armii Łódź, stacjonującego w majątku Widzew k. Ksawerowa.
W ostatnim kwadransie bitwy, w której wzięło udział około 30 samolotów, do walki włączył się polski samolot P-11c pilotowany przez ppor. Jana Dzwonka, wracający z zasadzki w Zduńskiej Woli. W wyniku ostrzału polski samolot zapalił się, a ranny już wcześniej pilot z trudem się z niego wydostał, skacząc na spadochronie. Rannego kolegę spod trwającego ostrzału uratował kpr. pilot Jan Malinowski, który pilotując przestarzały myśliwiec P-7a, „wsiadł na ogon” niemieckiemu Messerschmittowi i zestrzelił go nad pobliskimi Ślądkowicami.
Ppor. Jan Dzwonek wylądował na bychlewskich polach i znalazł się w nowym niebezpieczeństwie ze strony członków tak zwanej V kolumny. Został jednak uratowany przez mieszkańców Bychlewa, między innymi Jana Błocha, Stanisława Muszczaka oraz studenta Bonifacego Perkowskiego, którzy w odwecie zostali zamordowani przez Niemców. Bonifacy Perkowski, który uratował rannego pilota z zestrzelonego samolotu, został rozstrzelany w dniu 12 grudnia 1939 roku w Lesie Wiączyńskim.Mural sfinansowany z udziałem środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach zadania publicznego w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości iraz rozwoju świadomości narodowej obywatelskiej i kulturalnej pn. Mur,Ale Historia Wojaka Polskiego

Accessibility Toolbar